Káva sa teší veľkej obľúbenosti, ale vedia jej fanúšikovia, aké má liečivé účinky? Jedna-dve šálky čiernej kávy zabojuje nielen proti rakovine hrubého čreva, ale účinkuje aj proti cirhóze pečene.
Káva obsahuje viac než sto účinných látok, je bohatá na vitamíny B1-, B3-, B5- a B9, ale vo významnej miere obsahuje draslík, horčík, vápnik, mangán, ďalej sacharidy, lipidy a aminokyseliny. Vďaka obsahu kofeínu má skutočne vynikajúce stimulujúce účinky, pritom blokuje adenozínové receptory centrálnej nervovej sústavy, a tým utlmuje pocit únavy. Kofeín zužuje mozgové cievy, a tým podporuje účinky analgetík. Ďalšie účinné látky sú kyseliny chlorogénová a škoricová, ktoré disponujú silnými antioxidantnými účinkami, viažu voľné radikály, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu vo vzniku nádorových a zápalových procesov.
Častá konzumácia kávy oprávnene prispieva k zníženiu rizika diabetu, ako aj degeneratívnych zmien nervovej sústavy, napr. Parkinsonovej choroby, ako aj riziko rakoviny a cirhózy pečene. Stimuluje sekréciu žalúdočnej kyseliny a pepsínu, preto je to ľahký stimulátor trávenia a má diuretické účinky. Kofeín, nachádzajúci sa v káve zohráva významnú úlohu v zamedzení obnovenia rakoviny hrubého čreva, ale jeho účinok závisí od viacerých faktorov. Podľa výskumov konzumácia dvoch alebo viacerých káv denne výrazne znižuje opätovné vypuknutie rakoviny hrubého čreva. Nie je však jedno, v akej koncentrácii sa do organizmu kofeín dostáva, pol decilitra kávy obsahuje asi 50-80 mg kofeínu, a podľa toho aj účinkuje proti rakovine. Samozrejme, konzumácia kávy sama osebe nestačí. Je potrebné vystríhať sa prílišného príjmu cukrov, jedál a nápojov s vysokým obsahom sacharidov, ktoré pôsobia negatívne na hrubé črevo.
Hoci je dokázané, že konzumácia kávy je zdravá, dôležité je poznať mieru, pretože jej prílišný príjem spôsobuje hnačku, črevné kŕče, prípadne nervozitu a poruchy spánku.
Zdroj:
http://www.chicagotribune.com/lifestyles/health/sc-hlth-0818-coffee-colon-cancer-20150818-story.html