Pretože nedostatok vitamínu B12 (kobalamín) na začiatku nemá žiadne zvláštne príznaky, často sa problém odhalí iba vtedy, keď spôsobuje závažnejšie príznaky. Dlhodobo pretrvávajúca únava a letargia, nepretržitá zlá nálada a zábudlivosť môžu byť varovným signálom, pretože vitamín B12 chráni nervy.
Hoci baktérie v črevnej flóre produkujú vitamín B12, organizmus ju nevie využiť. Iba správnou výživou sa k nemu môžeme dostať, ale ak tomu nevenujeme pozornosť, vážne ohrozujeme naše zdravie. Vo vode rozpustný vitamín B12 hrá dôležitú úlohu v zdravom fungovaní nervového systému a imunitného systému, v našom článku teraz prejdeme jeho vplyv na nervový systém.
Necítime sa unavený a podráždený bez dôvodu, pretože nedostatok vitamínu B12 okrem iného spôsobuje anémiu, ktorá je spojená s bledosťou, bezmocnosťou, svalovou slabosťou, zhoršujúcou sa koncentráciou a poruchou pamäti. Potom, čo vitamín B12 ovplyvňuje aj tvorbu mielínu, ktorý je zodpovedný za správny prenos impulzu medzi nervovými bunkami, jeho nedostatok vedie k neurologickým problémom. Toto sa prejavuje hlavne podráždenosťou, nervozitou a poruchami spánku, ale môže sa vyvinúť aj depresia. V závažnejších prípadoch dochádza k strate pamäti a demencii, no zároveň zvyšuje riziko mentálnej retardácie v starobe a Alzheimerovej choroby.
Je možné, že dbáme na náš jedálniček, a napriek tomu sa u nás objaví nedostatok vitamínu B12. Málokto by si myslel, ale baktérie, parazity a metabolické problémy môžu tiež zabrániť jeho vstrebávaniu, zatiaľ čo u starších ľudí je to z dôvodu nedostatku žalúdočnej kyseliny, následkom čoho tráviaci systém nemôže extrahovať dostatok vitamínu z potravy. Podobne ako u porúch absorpcie, aj ochorenia pečene, zodpovednej za uchovávanie vitamínu B12, môžu vyvolať jeho nedostatok, ďalej zápalové ochorenie čriev, autoimunitné procesy a ťažký alkoholizmus. V kruhu vegánov je taktiež bežný nedostatok vitamínu B12, pretože vôbec nekonzumujú potraviny živočíšneho pôvodu, ibaže náš organizmus je schopný získať aktívny vitamín B12 takmer výlučne z potravín živočíšneho pôvodu. Pre nich je dobrá správa, že niektoré riasy, predovšetkým riasy Chlorella, obsahujú pomerne veľké množstvo vitamínu B12.
Vitamín B12 hrá dôležitú úlohu pri premene jednej aminokyseliny homocysteínu na metionín, čím znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Dôvodom je to, že homocysteín sa môže ukladať na cievne steny a plaky spôsobujú zúženie ciev. Pretože jeho štruktúra je takmer totožná s hemoglobínom, je jednou z najlepších liečiv pri anémii.