head

Autoimunitné ochorenia a nezdravé stravovanie

Je pravdepodobné, že niektoré ochorenia zo skupiny autoimunitných vznikajú vplyvom nesprávneho stravovania
Je pravdepodobné, že niektoré ochorenia zo skupiny autoimunitných vznikajú vplyvom nesprávneho stravovania
Dr. Attila Olajos Dr. Attila Olajos
Internista, gastroenterológ, všeobecný lekár
Téma: Zdravý životný štýl

Niet nič zákernejšieho od skupiny autoimunitných ochorení. Ich liečba je veľmi ťažká a situáciu ešte zhoršuje aj nevhodná strava.

Je pravdepodobné, že niektoré autoimunitné ochorenia vznikajú vplyvom nesprávneho stravovania, Toto potvrdilo aj niekoľko výskumov, jedným z “previnilcov” sú aj mliečne bielkoviny.

V prípade autoimunitných ochorení organizmus systematicky napáda sám seba, čiže omylom útočí proti vlastným bunkám tela. Môže byť reč o pankrease v prípade cukrovky 1. typu, alebo o myelínovom obale v prípade sklerózy multiplex, ale aj o kĺbových tkanivách pri reumatoidnej artritíde – v prípade všetkých autoimunitných ochorení sa jednoducho vzbúri imunitný systém. Nech už sa jedná o autoimunitné ochorenia štítnej žľazy, autoimunitné ochorenia u detí, alebo iné, jedno je isté. Nie je to nič príjemné a žiaľ pomaly môžeme hovoriť o nich, ako o civilizačných chorobách.

Príčiny autoimunitných ochorení

Podľa definície je na všetky ochorenia tohto druhu typická porucha imunitného systému, počas ktorej si „pomýli“ vlastné bielkoviny s cudzími bielkovinami. V skutočnosti sú to cudzie bielkovinové molekuly, ktoré nazývame antigény. Ale ako to všetko súvisí s tým čo jeme? Zistilo sa, že antigény, ktoré obrátia bunky nášho imunitného systému proti vlastným bunkám, sa môžu nachádzať v potrave. Profesor Dr. T. Campbell vo svojej knihe  s názvom Čínska štúdia písal o tom, že počas tráviaceho procesu sa napríklad niektoré bielkoviny dostanú do obehu ešte pred tým, ako by sa riadne rozštiepili na aminokyseliny. Tieto nestrávené zvyšky bielkovín považuje imunitný systém za cudzích votrelcov, vezme si z nich “otlačok”, aby ich mohol zničiť, v preklade to znamená, že sa naštartujú samoničiace procesy.

Nezdravé mliečne bielkoviny

Niekoľko štúdií potvrdilo, že medzi kravským mliekom a niektorými antigénmi naozaj existuje vzťah. Napríklad kravské mlieko je schopné napodobniť veľa bielkovín nášho organizmu.

 

Imunitný systém používa veľmi vycibrenú metódu na to, aby sa rozhodol, ktoré bielkoviny považuje za votrelcov, a ktorým má dať pokoj. Tieto zložené procesy sú pri autoimunitnom ochorení, zatiaľ z neznámeho dôvodu, narušené. Profesor Campbell opisuje, že pri cukrovke 1. typu imunitný systém napáda bunky, ktoré sú zodpovedné za tvorbu inzulínu v pankrease.
“To, čo však väčšina ľudí nevie je, že závažné dôkazy potvrdzujú, že tieto ochorenia úzko súvisia so stravovaním, a v prvom rade s mliečnymi výrobkami. Imunitný systém nedokáže zistiť rozdiel medzi fragmentmi bielkovín kravského mlieka a bunkami pankreasu, preto zničí oboje.”

Záver

Autoimunitné ochorenia majú tendenciu napádať tých istých ľudí. O skleróze multiplex, a tiež o cukrovke 1. typu bolo dokázané, že sa u jednotlivcov objavujú súčasne.Autoimunitného pôvodu je aj skleróza multiplex

Sklerózu multiplex je okrem toho možné spájať geograficky aj osobnostne s inými autoimunitnými ochoreniami, preto aj s ochoreniami ako sú lupus, myasthenia gravis, Graves - Basedowa choroba. Mliečne bielkoviny, žiaľ, veľmi silno podporujú autoimunitné procesy, taktiež obsahujú proteázový inhibítor, čím prispievajú k syndrómu permeabilného čreva. Narušia stav črevnej flóry, navyše je kravské mlieko je schopné krížovej reakcie gluténu - lepku, čiže sa v organizme osôb trpiacich celiakiou proti nemu tvoria protilátky.

Zdroj:
Dr. T. Campbell: Čínska štúia (The China Study)
https://www.detoxikacia-organizmu.com/co-je-crevna-flora
https://www.detoxikacia-organizmu.com/

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu