Ochorenie obličiek sa vytvára pomaly a bez príznakov. Spočiatku nič nenasvedčuje tomu, že je nejaký problém. Keďže vo väčšine prípadov sa bolesť neobjavuje, neobrátime sa na odborného lekára, i napriek tomu, že len takto sa diagnostikovať ochorenie obličiek.
Nakoľko funkciou obličiek je sústavné čistenie krvi, škodlivé látky, ktoré sa nahromadia, sú zdrojom mnohých ochorení. Väčšina ochorení obličiek sa vytvára nenápadne, v počiatočnom štádiu neprodukujú jednoznačné príznaky. Ochorenia obličiek (napr. obličkové kamene) spôsobujú problémy najčastejšie až v pokročilom štádiu. Konkrétne príznaky, fiziologické zmeny, upozornia na ne až vtedy, keď činnosť obličiek klesne pod 25%. Pokiaľ činnosť obličiek významne klesne, škodlivé látky sa ešte viac hromadia, čo v závislosti od vážnosti ochorenia obličiek môže spôsobovať vysoký krvný tlak, cukrovku - diabetes, kardiovaskulárne ochorenie. I napriek tom,že je potrebné predchádzať ochoreniu obličiek, v prípade pokročilého, resp. nezvratného poškodenia sa nevyhneme dialýze, či transplantácii obličiek.
Ochorenie obličiek v pokročilom štádiu nesie so sebou typické ťažkosti. Chronická cystitída, chudokrvnosť, vysoký krvný tlak, únava, skleslosť, bledosť, nechutenstvo, nevoľnosť a zvracanie, ale aj opuchnutá tvár, zavodnené nohy môžu byť varovnými signálmi. Príznaky sa môžu objaviť naraz, po jednom, či čiastočne. Ochorenie obličiek je možné diagnostikovať vyšetrením moču a krvi, meraním arteriálneho krvného tlaku, resp. prístrojovým vyšetrením. Na ochorenie obličiek poukazuje jednoznačne zúžená funkcia obličiek, zvýšené hodnoty séra karbamid - močoviny, resp. hodnoty kreatinínu, vykazateľné z laboratórnych výsledkov.
Pri prevencii ochorenia obličiek zohráva dôležitú úlohu správna výživa, resp. prijímanie dostatočného množstva tekutín (čo je v prípade dospelého človeka priemerného vzrastu 2 litre denne). Potraviny preplnené umelými prídavnými látkami a sýtené nápoje nielen zaťažia moč vylučovanými toxínmi, ale silne prekyslujú organizmus. Rovnako aj alkohol.
Pravidelný pohyb je tiež veľmi vhodný pri prevencii ochorení obličiek, resp. pri spomalení prepuknutia ochorenia obličiek. K tomuto vo veľkej miere prispieva skutočnosť, že pohyb posilňuje srdce, čím upravuje krvný obeh, a artérie sa stávajú odolnejšími a pružnejšími.