head

Jahody, ovocie Kráľa slnka.

Jahody,  ovocie Kráľa slnka.
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravý životný štýl

I keď sa v záhradách paláca Versailles začali pestovať prvé šľachtené jahody – Ľudovít XIV. bol veľkým fanúšikom bielo-ružových kvetov  a príjemnej chuti jahôd – ich predchodkyňa, divoko rastúca jahoda, patrila už celé stáročia k významným prvkom v ľudovom liečiteľstve.

Nie náhodou, pretože vysoká koncentrácia vitamínu C v jahodách posilňuje imunitný systém, okrem toho sú jahody bohaté na vitamíny E, B a vitamín K, ako aj železo, draslík, vápnik, fosfor, horčík a sodík.  Obsahujú tiež málo známu - do skupiny trieslovín patriacu – kyselinu ellagovú, ktorá má vynikajúci preventívny protirakovinový  účinok .

Jahody obsahujú kyselinu listovú, ktorá sa dostáva do mozgu prostredníctvom miechovej tekutiny; tá prispieva k zlepšeniu pamäti a udržuje jej kapacitu. Jahody majú aj veľmi vysoký obsah kyseliny šťaveľovej a kyseliny jablčnej.


Sú bohaté na antioxidanty, ktoré podporujú telo v boji proti voľným radikálom: bránia starnutiu kože a pomáhajú v prevencii rakoviny. V dôsledku konzumácie jahôd sa urýchľuje látková výmena, aktivuje sa prírodný proces detoxikácie  organizmu, ktorý slúži na regeneráciu celého tela. Ich účinné látky stimulujú produkciu serotonínu a melanínu;  serotonín zlepšuje náladu, zatiaľ čo väčšie množstvo melanínu podporuje získanie krásnej farby pri opaľovaní. Pri vonkajšom použití jahody zmierňujú nepríjemné svrbenie spôsobené bodnutím hmyzu a dezinfikujú pokožku.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu