head

Kurie oko môže byť nebezpečné, nezanedbajme jeho ošetrenie

Kurie oko sa môže objaviť na prstoch nôh, najskôr sa však objavia na chodidle, pod prstami nôh a na päte
Kurie oko sa môže objaviť na prstoch nôh, najskôr sa však objavia na chodidle, pod prstami nôh a na päte
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Kurie oko je banálny problém a predsa, pokiaľ je zanedbané, môže byť nielen nepríjemné, ale môže spôsobiť aj vážnejšie problémy. Preto je dobré brať ho vážne a dohliadať na jeho prevenciu, resp. pokiaľ už vzniklo, je dobré sa ho zbaviť čo najskôr.

Na prvý pohľad kurie oko nie je žiadnou zvláštnosťou, alebo niečím hrozným: kurie oko nie je nič iné, ako na dotyk tvrdé zhrubnutie pokožky, ktoré vo väčšine prípadov spôsobuje nesprávna obuv. Týka sa spravidla hlavne žien, napokon sú to práve ony, ktoré pre rôzne módne trendy oželú zdravie nôh, nosia nepohodlné úzke topánky.

Príčiny vyvolávajúce vznik kurieho oka

Vyvolávajúcou príčinou vzniku kurieho oka je teda nevhodná obuv, ktorá je síce estetická a zodpovedá aktuálnemu módnemu trendu, avšak vôbec nesleduje tvar nohy. Práve preto je možné identifikovať nevhodnú obuv podľa umiestnenia kurieho oka. Pokiaľ sa kurie oko objaví na spodnej strane prstov nôh, je takmer isté, že je následkom nosenia topánok na tenkom a vysokom opätku.

via GIPHY

Vysoké opätky dávajú nohám nielen príťažlivý vzhľad, ale prenesú aj ťažisko tela, čo už samo o sebe zmení dotyk nohy s obuvou. Navyše, pokiaľ sú topánky úzke, prsty na nohách sú k sebe pritlačené, dochádza k ich vzájomnému treniu, preto sa na takýchto miestach kurie oko objaví.

U detí sa kurie oko objaví z dôvodu voľného uviazania obuvi, alebo suchého zipsu. V takýchto prípadoch sa chodidlo “ pokúša prispôsobiť sa a udržať sa”, nedostatkom primeranej stability sa však v topánky šmýka hore - dolu, a toto pravidelné trenie spôsobuje vznik kurieho oka.

V nepriamej súvislosti netreba zabudnúť ani na dedičnosť, príliš široké chodidlá, vysoký priehlavok, prsty rastúce ďaleko od seba - to sú dôvody, pre ktoré je naozaj ťažké nájsť vhodnú obuv.
Riziko vzniku kurieho oka zvyšuje aj
zápal šľachového puzdra, týkajúci sa prstov na nohách, resp. kladivkové prsty súvisiace s vekom, ale aj so sedavou prácou. Vzhľadom na to, že plochá noha a pokles priečnej klenby zmenia tvar nohy, obidva stavy môžu vyvolať vznik kurieho oka.

Kurie oko, alebo len zhrubnutá koža?

Otázka je na mieste - teda aspoň v počiatkoch, napokon nie je jednoduché ich rozlíšiť. Rozdiel nie je jasný v každom prípade, napríklad či sa zhrubnutá tvrdá koža dotýka len horných vrstiev pokožky. Snáď uľahčuje identifikáciu skutočnosť, že hoci môže vzniknúť na prstoch nôh, najskôr sa objaví na chodidlách, päte, alebo spodnej strane prstov, a to na väčších súvislých plochách. Naproti tomu rozsah kurieho oka je oveľa menší, a viditeľne ohraničený.
Zásadným rozdielom je aj skutočnosť, že stvrdnutá koža môže vzniknúť kdekoľvek na tele, zatiaľ čo kurie oko výlučne na nohách.

Kurie oko - aké má príznaky?

Najčastejšie sa podobá nepríjemnému zhrubnutiu a stvrdnutiu kože, často spôsobuje nepríjemnosti iba pri nosení topánok. Pokiaľ však ďalej rastie, pulzujúca, napínavá a vystreľujúca bolesť neustáva ani počas noci. Príčinou tejto typickej silnej bolesti je to, že kurie oko , na rozdiel od “obyčajného” zhrubnutia kože, časom prenikne do spodných vrstiev kože, kde zasiahne aj nervové vlákna.

Kurie oko sa vytvorí hlavne na palci, alebo na malíčku nohy, avšak môže vzniknúť aj na ostatných prstoch a iných častiach nôh. Všetko závisí od toho, na ktorom mieste zasiahne nohu zvýšené a stupňuje podráždenie.
Dlhodobá prítomnosť kurieho oka má aj iné nepriame následky: vplyvom bolesti pri chôdzi podvedome našľapujeme na nohu šikmo, čo vedie časom k problémom s chrbticou a berdovými kĺbami.  

Nepríjemné vedľajšie účinky

Bezpochyby, kurie oko nie je vážne ochorenie, avšak môže nám znepríjemniť dni, značne znižuje kvalitu života. V závislosti od času, kedy vzniklo (nedávno, alebo už pred dlhším časom), môžu ho sprevádzať nasledovné ťažkosti:

  • Silná bolesť v postihnutom mieste.
  • Bolesť sa ohlási aj naboso.
  • Zabraňuje chôdzi.
  • Po dlhšom čase spôsobuje problém s postojom, držaním tela.
  • Zvyšuje možnosť zmien v držaní chrbta, či zmeny berdového kĺbu.
  • Znemožňuje vykonávanie práce v stoji.
  • Vznikajú stavy, ako podráždenosť, depresia, poruchy spánku.

Je dôležité dodať, že silný a zdravý imunitný systém môže pomôcť pri zmiernení príznakov, ba čo viac, zohráva dôležitú úlohu aj pri predchádzaní vzniku kurieho oka.

Druhy kurieho oka

V závislosti od toho, nakoľko je zanedbané, resp. čo spôsobilo vznik, rozlišujeme dva druhy kurieho oka.

  1. Tvrdé kurie oko. Vyskytuje sa najčastejšie, väčšinou má veľkosť hrášku, jeho tvar je však zavádzajúci. Vo väčšine prípadov sa vytvára v tvare klinu a presahuje so vnútorných vrstiev kože, jeho odstránenie si vyžaduje veľkú trpezlivosť, dlhšiu liečbu, časté ošetrenie, v niektorých prípadoch aj lekársky zásah. Objavuje sa v prvom rade na malíčku, je mimoriadne bolestivé, často je sprevádzané vodnatým opuchom.

  2. Mäkké kurie oko. Nezasahuje do hlbších vrstiev kože, má bielu farby, na dotyk je mäkkšie, povrch má drsnejší. Vytvára sa hlavne medzi prstami, kde je koža vplyvom potenia vlhká a jemnejšia. Tento druh kurieho oka môže spôsobovať vírusovú infekciu.

 

Treba sa obávať, alebo nie?

Kurieho oka sa netreba obávať, i keď v istých prípadoch môže byť naozaj nebezpečné. Pokiaľ imunitný systém nefunguje správne, môže zahnisať a vzniknúť infekcia, zahnisanie môže byť vyvolávajúcou príčinou mnohých ďalších zdravotných problémov. Zápalový stav zaťažuje srdce, môže poškodzovať vnútorné orgány. Obzvlášť u diabetikov - pacientov trpiacich cukrovkou sa môže stať, že kurie oko sa obsype pľuzgiermi, ranami a toto tiež prispieva k infekcii. V takýchto prípadoch je dôležité posilniť imunitný systém pomocou antioxidantov (napr. vitamín C, rastlinné flavonoidy), ale aj probiotiká a prebiotiká, tvoriace črevnú flóru. Mimoriadne dobrou voľbou sú symbiotiká, ktoré obsahuje pro- a prebiotiká.

Kurie oko - liečba

Obľúbená náplasť na kurie oko slúži skôr na zmiernenie bolesti, avšak kyselina salicylová, ktorá je dostupná v lekárňach, môže kurie oko skutočne odstrániť. Nakoľko kyselina salicylová môže poškodiť aj zdravú kožu, okolie kurieho oka pred aplikáciou kyseliny natrime ochranným krémom, alebo ho prekryme, prelepme niečím. Tvrdohlavé kurie oko by mal v každom prípade odstrániť odborník.

Aj vedci ho skúmajú

Odborní pracovníci tureckej Ege Univerzity skúmali za účasti 72 pacientov účinky produktu Canthacur-PS, ktoré obsahuje 1% kantaridínu, 30% kyseliny salicylovej a 5% podofilínu. Roztok naniesli na kurie oko, následne postihnutú oblasť previazali na 5 dní. Výsledky zozbierali a vyhodnotili po jednom roku, a boli mimoriadne priaznivé. V prípade 57 pacientov stačila jedna aplikácia pre odstránenie kurieho oka, opakovať nebolo nutné ani v jednom prípade. Jeden anglický výskum, za účasti 46 pacientov, zasa dospel k záveru, že podiatrická liečba je rýchlejšia a prináša lepšie výsledky, ako aplikácia 40%  hydroxidu draselného, resp. kyseliny trichlóroctovej.

 

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4869362/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2351151/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21182541

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu