head

Jedovaté parfémy: nastriekame sa chorobou

Jedovaté parfémy: čo obsahujú, prečo sú nebezpečné?
’Dr Barbora Márkusová ’Dr Barbora Márkusová
Som liečiteľka, psychoterapeutka, inštruktorka
Téma: Zdravý životný štýl

Počas dňa sa uprednostňuje diskrétna, večer zvodná a k športu skôr svieža vôňa. Aspoň podľa výrobcov, ktorí nám odporúčajú ku každej príležitosti iný parfém. Nádherným vôňam sa ťažko odoláva, a to aj vtedy, keď môžu obsahovať zložky, ktoré môžu byť nebezpečné pre naše zdravie. Navyše, ak o tom ani nevieme, a v drogérii sa nimi- jedovatými parfémami - necháme zlákať.

Jedovaté látky v parfémoch

Na to, aby bola vôňa dlhodobá a dostatočne silná, do parfémov sa dostávajú škodlivé syntetické látky, alebo aj jedy. Výrobcovia o nich nie sú povinní na etiketách výrobkov ani len informovať. Takto ostávajú skryté také prídavné látky ako tak často používaný formaldehyd, etanol, benzofenon, ftaláty, galaxolid, oktinoxát, oxybenzón alebo tonalid. Tieto jedovaté parfémy spôsobujú medzi inými závrat, svalové kŕče, astmu, problémy s pokožkou, bolesti hlavy, hormonálne poruchy, alergiu, kašeľ, ochorenia dýchacích ciest, ochorenia štítnej žľazy, rôzne podráždenia, anémiu, depresiu, v závažných pípadoch aj rakovinu. Pre gravidné ženy sú tieto látky obzvlášť nebezpečné, u mužov môžu poškodzovať kvalitu spermií.

Aj prirodzené je už syntetické

A ešte jedna zaujímavosť: na drahých parfémoch možno často čítať: natural fragnance, t.j. prirodzená vôňa. Je to však zavádzajúce. Ono je to totiž syntetické aj keď to pozostáva z rastlinných surovín, takže etikety na jedovatých parfémoch nezodpovedajú skutočnosti. Používajme výlučne prirodzené vône, esenciálne oleje a toxíny, ktoré sa do nás už vstrebali, odstráňme z organizmu detoxikáciou. Vyberme si taký detoxikačný program, ktorý oslobodí našu pečeň od škodlivých látok a ťažkých kovov. Môže nám pomôcť aj tekutý pôst, ktorý je jednou z účinných foriem domácej detoxikácie a očisty hrubého čreva.

Medzinárodná spoločnosť „Campaign for Safe Cosmetics and Environmental Working Group”  sa dopracovala k prekvapivým výsledkom, keď zistila, že v parfémoch sa nachádza okolo štyridsať, na etikete v zozname zložiek neuvedených nebezpečných prísad. Po takomto zistení nám už prívlastok jedovatý nebude pripadať prehnaný.

Zdroje:

http://ehnca.org/www/ehn20.htm
https://www.ewg.org/skindeep/ingredient/702512/FRAGRANCE/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu