head

Pozor, kliešte útočia! Nie zo stromov skáču

Kliešte zavŕtané do pokožky odstránime uchytením hlavičky pinzetou a vytianhutím ráznym pohybom
Kliešte zavŕtané do pokožky odstránime uchytením hlavičky pinzetou a vytianhutím ráznym pohybom
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Vplyvom dobrého počasia začala aj invázia kliešťov, tieto drobné parazity, ktoré sa živia krvou hostiteľa, ohrozujú nielen výletníkov, ale obyvateľov miest, pretože sa môžu ukrývať aj v parkoch a v záhradách. Preto nezaškodí dozvedieť sa viac o základných vlastnostiach týchto parazitov.

Lymská borelióza, meningitída, encefalitída sú choroby ktoré šíria kliešte vírusmi a baktériami, ktoré sa do organizmu dostanú po uhryznutí. Podrobnejšie informácie o týchto ochoreniach si môžeme prečítať v článku Vitalitas magazínu.

Kde žijú kliešte?

Keď sa bavíme a tému kliešte, mnohí si myslia, že žijú iba v lesoch s bohatým porastom, pod stromami, a na čistinách, lúkach, pritom vplyvom úbytku prirodzeného životného priestoru sa stále častejšie objavujú aj mestských parkoch, a v okolí rodinných domov. Nakoľko kliešte nemajú radi svetlo, sucho a teplo, skrývajú sa, prečkávajú na listoch stromov a kríkov, a tak číhajú na možnosť potravy. Je dobré vedieť, že nám neskáču na krk zo stromov, ale z trávy, prípadne z konárov nízkych kríkov a iného porastu sa dostanú na srsť pobehujúcich zvierat, alebo na vlasy či oblečenie. Našich domácich miláčikov je potrebné preto často prezerať, pretože kliešť psí sa dokáže v ich srsti nebadane ukryť a narobiť veľké škody.

 

 

Čo sa rozmerov tohto parazitu týka, sú rôzne. Larva vyliahnutá z vajíčok je voľným okom takmer neviditeľná, kým dospelý jedinec môže dosiahnuť veľkosť 3-4 milimetre. Vo všeobecnosti sú samičky väčšie, ako samci. Kliešť, ktorý je krvou nacicaný, môže svoj objem zväčšiť aj 200-krát. Pretože uštipnutie kliešťom je prakticky bezbolestné a ani miesto uštipnutie nesvrbí, málokedy ho včas spozorujeme.

Základné ochranné opatrenia

Počas výletu používajme ochranné spreje, alebo krémy proti kliešťom, vyhýbajme sa hustým kríkom, spodnému lesnému porastu, a oblečme si dlhé nohavice, ktorých spodok zahrňme do ponožiek. Aj vrchné oblečenie si zapášme do nohavíc, dlhé vlasy je dobré mať radšej zapletené, alebo vypnuté dohora, podľa možnosti nosme plátenú čiapku. Po návrate domov si skontrolujme celé telo, obzvlášť miesta v záhyboch a na vlasovej pokožke hlavy. Po uštipnutí kliešťom je miesto uštipnutie mierne zdurené, začervenalé a na dotyk bolestivé.

Kliešte - ako ich odstrániť

Kliešťa zavŕtaného do pokožky odstránime uchytením jeho hlavičky pinzetou a vytianhutím ráznym pohybom, alebo použime háčik na odstránenie kliešťov. Nestláčame brucho kliešťa, a nenatierame cudzopasníka krémom, alebo olejom, pretože následkom toho môže spolu s obsahom svojho črevného traktu vylúčiť pod pokožku aj patogény. Je úplne zbytočný pokus o použitie chemických látok, vrátane s obľubou používaného benzínu, alebo laku na nechty. Pokiaľ hlavička kliešťa ostane predsa len v pokožke, môžeme ho odstrániť podobne ako triesku - sterilnou ihlou. Červený fľak je znakom Lymskej boreliózy

Po odstránení kliešťa môže miesto uštipnutia naznačovať ešte jeden - dva dni zmena na pokožke: drobná červená, prípadne svrbiaca ranka. Pokiaľ sa však na pokožke objaví okolo miesta uštipnutia zväčšujúci sa fľak, vyhľadajme dermatológa, pretože ide s veľkou pravdepodobnosťou o Lymskú boreliózu.

Radšej sa dajme zaočkovať

Pokiaľ chodíme často na výlety do prírody, očkovaním sa môžeme vyvarovať kliešťami rozšírovanej encefalitídy a meningitídy. Očkovanie je možné podávať od dvoch rokov veku. Ide o sériu troch očkovaní, a potom je potrebné iba každé tri roky raz preočkovať. Zatiaľ neexistuje ochranné očkovanie proti lymskej borelióze, sprevádzanej únavou, bolesťami hlavy a zápalom kĺbov, ale včas rozpoznané ochorenie možno úspešne liečiť antibiotikami. Je dôležité vedieť, že neliečená lymská borelióza môže viesť aj k trvalému poškodeniu nervového systému a kĺbov!

Nezaškodí vedieť, že nepasterizované kravské a kozie mlieko môže byť tiež nosičom vírusu, hoci spomínané zvierata od vírusu neochorejú.

Zdroj:
https://www.vitalitas-magazin.sk/vnutorne-lekarstvo/lymska-borelioza-meningitida-encefalitida

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu