head

Ochorenie koronárnych ciev - Ako môže pomôcť diéta?

V záujme ochrany srdca sa oplatí zmeniť stravovacie návyky
V záujme ochrany srdca sa oplatí zmeniť stravovacie návyky
Dr. Attila Olajos Dr. Attila Olajos
Internista, gastroenterológ, všeobecný lekár
Téma: Zdravý životný štýl

Ochorenie koronárnych ciev je jedným z najčastejších ochorení s infarktu myokardu, alebo náhlej zástavy srdca. Ochoreniu je možné predísť, alebo pokiaľ sa už vyvinulo, je možné zabrániť zhoršeniu stavu, či v niektorých prípadoch aj pozastaviť, alebo zvrátiť jeho priebeh, avšak k tomu je nutná zásadná zmena životného štýlu. 

Verili by ste, že ochorenie koronárnych ciev je možné pozastaviť, alebo hoci aj zvrátiť iba diétou? Profesor T. Colin Campbell vo svojej knihe Čínska štúdia (The China Study) zdieľal pokus svojho kolegu, týkajúci sa tejto problematiky.

 

 

Liečba zúžených koronárnych ciev prírodne

Profesor Campbell vo svojej knihe uvádza, že medzi výživou a najčastejšími ochoreniami, ako napr. ochorenia srdca, je veľmi vážna spojitosť. Tento svetoznámy odborník napísal, že jeho kolega dr. Caldwell Esselstyn sa rozhodol skúmať účinky plnej výživy a stravy rastlinného pôvodu na pacientoch, trpiacich ochorením koronárnych ciev srdca. Popri medikamentóznej liečbe, s minimálnym účinkom znižujúcim cholesterol, predpísal aj rastlinnú diétu s veľmi nízkym obsahom tuku a zverejnil viditeľné výsledky v liečbe srdcových ochorení. Dr. Esselstyn začal svoje výskumy v polovici 80. rokov 20. storočia a jeho hlavným cieľom bolo zníženie hladiny cholesterolu u pacientov pod 150 mg/dl. Každého z pacientov požiadal, aby všetko čo v priebehu dňa konzumujú, zapísali do stravovacieho denníka. V priebehu nasledujúcich dvoch rokov s nimi pravidelne každé dva týždne konzultoval, predpisoval rozbory krvi, kontroloval krvný tlak a hmotnosť. Pacienti dodržiavali rovnaké stravovacie návyky ako Dr. Esselstyn a jeho manželka. Ich strava neobsahovala pridané tuky a vo veľkej miere ani stravu živočíšneho pôvodu. Účastníci experimentu sa vyhýbali potravinám, ako olej, mäso, resp. mliečne výrobky, s výnimkou odtučneného mlieka a nízkotučných jogurtov. Po piatich rokoch pokračovania experimentu odporučil Dr. Esselstyn svojim pacientom vylúčiť zo stravy aj odtučnené mlieko a nízkotučné jogurty.

“Žili v tieni predčasnej smrti”

V prvých dvoch rokoch tejto štúdie opustili program piati pacienti, avšak ďalších 18 pacientov sa rozhodlo pokračovať. Títo pôvodne vyhľadali Dr. Esselstyna kvôli vážnemu ochoreniu. “Počas 8 rokov, pred začatím experimentu, týchto 18 ľudí prekonalo spolu štyridsať deväť príhod koronárnych ciev, vrátane angíny, operácie bypass-u, infarktu myokardu, mozgovej príhody a plastiky ciev. Srdcia týchto ľudí vonkoncom neboli zdravé. Vieme si teda predstaviť, nakoľko boli motivovaní k účasti na experimente, veď žili v tieni predčasnej smrti” - píše profesor Campbell, a dodáva, že týchto 18 pacientov dosiahlo pozoruhodné výsledky. Hladiny “zlého” LDL cholesterolu u účastníkov dramaticky klesli, a počas nasledujúcich jedenástich rokov sa v kruhu tých, ktorí naďalej dodržiavali diétu, vyskytla príhoda koronárnych ciev iba v jednom prípade. No i to sa jednalo o niekoho, kto na určitý čas prerušil diétu.  

“Ochorenie týchto pacientov sa nielenže zastavilo, ale aj zvrátilo. U 70% pacientov sa znova otvorili upchaté cievy. Spomedzi všetkých pacientov jedenásti súhlasili s absolvovaním angiografického vyšetrenia, počas ktorého sa za pomoci röntgenového žiarenia môžu srdcové artérie vizualizovať. U jedenástich osôb sa zúženie artérií zlepšilo v priemere 7% počas prvých piatich rokov experimentu” - zhrnul úspechy kolegu profesor Campbell.

Vegánskou stravou proti ochoreniamZelenina je súčasťou vegánskej stravy

Profesor vo svojej knihe podrobne opisuje výhody vegánskej stravy a disponujúc výsledkami mnohými výskumov vyhlásil, že vegánsky životný štýl môže úspešne pomáhať aj pri prekonaní depresie. Po niekoľkých dňoch dodržiavania vegánskej stravy sú už pozorovateľné prvé zmeny.
Najdôležitejšou zásadou vegánskeho spôsobu stravovania je to, že prijaté živiny nemôžu obsahovať zložky živočíšneho pôvodu. Tu je dôležité poznamenať, že vegánstvo je o úplnom vynechaní mäsa, vajec, mliečnych výrobkov, teda aj syrov a tvarohu zo stravy. Rovnako je dôležité aj to, že osoby, ktoré sa rozhodnú pre vegánsku stravu a životný štýl, sa musia stravovať rôznorodo, ich strava musí obsahovať rovnaký pomer obilnín, strukovín, semienok a zeleniny. Nedostatok železa v organizme je v prípade vegánskej stravy zriedkavý, minerálne látky sa z rastlinných zdrojov zúžitkujú omnoho ľahšie.
Okrem stravy rastlinného pôvodu môže takáto strava pomáhať aj pri zastavení klimatických zmien, pretože plyny, ktoré sú produkované chovom zvierat, sú jednou z príčin týchto zmien.

Prečo sú živočíšne bielkoviny zlé?

Živočíšne bielkoviny neobsahujú fytonutrienty, preto výrazne znižujú účinnosť trávenia, môžu spôsobiť nepríjemné nadúvanie a zápchu. Následkom toho sa v našom organizme ukladajú toxické látky, vstrebávanie živín je nedostatočné, poškodzuje sa životne dôležitá črevná flóra a oslabuje sa imunitný systém. Rastliny však okrem bielkovín obsahujú všetky fytonutrienty. Sem zaraďujeme vlákniny, vitamíny, dôležité minerálne látky, enzýmy a črevné baktérie.

Zdroj:
Dr. T.Colin Campell - Čínska štúdia (The China Study)      
https://sk.wikipedia.org/wiki/Ischemick%C3%A1_choroba_srdca
https://www.detoxikacia-organizmu.com/naduvanie
https://www.detoxikacia-organizmu.com/co-je-crevna-flora

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu