head

Ochorenia srdca a vírus HIV - Aká je spojitosť medzi nimi?

Skúmajú príčiny ochorenia srdca v súvislosti s infekciou HIV
Skúmajú príčiny ochorenia srdca v súvislosti s infekciou HIV
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

U ľudí, u ktorých bol diagnostikovaný vírus HIV, sa zdvojnásobí riziko ochorení srdca - uvádza jedna štúdia. Je pravdepodobné, že vírus môže vyvolať zápal v krvných cievach, následkom čoho je krvný obeh značne zaťažený.

Rozbor globálnych údajov vykázal, že pomer ochorení srdca a cievneho systému, súvisiacich s HIV, sa za posledných 20 rokov takmer strojnásobil, nakoľko pacienti s HIV dnes už žijú dlhšie. Táto skutočnosť je citeľná v oblasti, čiernej Afriky a Ázie (v oblasti Tichého oceánu), hlavne v Botswane, Lesothe a vo Svazijsku.

Dvojnásobné riziko

Podľa výskumov môžu terajšie výsledky pomôcť nastaviť potrebnú liečbu u tých, ktorí sú vystavení najvyššiemu riziku - dočítame sa portáli eurekalert.org.

Medzinárodný tím vedcov, vedený odborníkmi univerzity v Edinburgu, vyhodnotením štúdií zo 153 krajín, posudzovali pomer výskytu ochorení srdca v kruhu pacientov infikovaných vírusom HIV. Preskúmaním štúdií, do ktorých bolo zapojených takmer 800 000 osôb, odborníci dospeli k záveru, že v prípade pacientov infikovaných HIV vírusom je riziko vzniku kardio-vaskulárnych ochorení dvakrát vyššie, ako u neinfikovaných.

Počet infikovaných je 35 miliónov

Podľa štúdie, publikovanej v odbornom časopise Circulation, najväčší počet ochorení srdca v súvislosti s HIV vírusom (viac ako dve tretiny), je hlásených z oblasti čiernej Afriky a Ázie (v oblasti Tichého oceánu). Ku dnešnému dňu je po celom svete evidovaných viac ako 35 miliónov osôb infikovaných vírusom HIV, a toto číslo priebežne rastie. Dnes už infikovaní s väčšou pravdepodobnosťou zomierajú na také ochorenia, ako napríklad kardio-vaskulárne ochorenia, rakovina, nakoľko antiretrovirálna liečba už dokáže udržať HIV infekciu v rámci istých hraníc.

V mnohých krajinách sveta figuruje HIV infekcia medzi známymi rizikovými faktormi ochorení srdca, podobne ako nesprávna výživa a životný štýl. Zároveň je však menej známe, ako súvisia medzi sebou HIV infekcia a ochorenia srdca. Vedci sa domnievajú, že vírus môže vyvolať zápal v krvných cievach, následkom čoho je krvný obeh značne zaťažený.

Podľa inej teórie môže vírus zvyšovať hladinu krvného tuku, ovplyvňujúc tak schopnosť organizmu regulovať hladinu krvného cukru, ktorá môže rovnako viesť ku vzniku ochorenia srdca.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu