head

Prekyslenie organizmu: sledujme varovné signály

Prekyslenie organizmu: ako sa prejavuje, prečo je nebezpečné?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Ak nastane prekyslenie organizmu, naše telo nám neprestajne vysiela varovné signály.  Keď im však nerozumieme, môžeme si spôsobiť rôzne zdravotné problémy, či už únavu, opakované infekcie, prípadne osteoporózu. S liečbou prekyslenia organizmu sa neoplatí otáľať, ide nielen o zmiernenie nepríjemných príznakov, ale aj o prevenciu. 
Ťažkosti súvisiace s narušením acido-bázickej rovnováhy organizmu sa prejavujú u väčšiny ľudí, pričom mnohí ani len netušia, že na pozadí ich ťažkostí sa skrýva prekyslenie organizmu. Pálenie záhy, tráviace ťažkosti, únava, rôzne zápaly kože, hubové ochorenia - nás to všetko nás upozorňuje, že je načase zmeniť náš jedálníček.

Varovné symptómy

Kto by si pomyslel, že polámané končeky vlasov, úzkosť, alebo opakované bolesti brucha či hlavy možno pripísať na účet prekyslenia organizmu? Prekyslenie organizmu možno dávať do súvisu dokonca aj so zápalmi kĺbov, bolesťami svalov, cukrovkou, pokazenými zubami, ba aj s osteoporózou, ďalej chorobami vzniknutými dôsledkom oslabenia imunitného systému, poruchami činnosti jednotlivých orgánov.
Jedným z príznakov prekyslenia organizmu môže byť aj oslabenie imunitného systému. Výsledkom je zvýšená únava, náchylnosť na infekcie a môže ním byť aj psychická labilita. Je nezanedbateľným faktom, že vplyvom prekyslenia organizmu sa zhoršuje pamäť, naša pokožka sa stáva ochabnutou a vytvárajú sa na nej vrásky, navyše sa nám zvyšuje aj telesná hmotnosť. 

Aké riešenie existujú proti prekysleniu organizmu?

Dobrou správou je, že zmenou jedálnička je možné proces prekyslenia zastaviť, potrebujeme k tomu predovšetkým trpezlivosť. Dôležité je, aby aspoň 2/3 potravín, ktoré denne skonzumujeme mali alkalizujúci účinok, a iba vo zvyšnej tretine sú povolené potraviny, ktoré organizmus zakysľujú. Najlepšie by bolo, keby sa im dalo celkom vyhnúť.  Tento jedálniček pozostáva predovšetkým z čerstvej zeleniny a ovocia, orechov a hľuznatých rastlín a strukovín. Účinným podporovateľom boja proti prekysleniu sú aj riasy, špargľa, jačmeň, cvikla, brokolica, ružičkový kel, kapusta, karfiol, zeler, uhorka, baklažán, zelená fazuľka, šalát, cibuľa, paprika, tekvicovitá zelenina, cuketa a špenát, ale aj pohánka, lucerna a pšeničná tráva.  Pšeničná tráva je ozajstnou superpotravinou, posilňuje imunitný systém, naplní nás energiou a vynikajúco alkalizuje.

Listina zakázaných jedál?  Áno, aj tú budete potrebovať!

Keďže prekyslenie organizmu nenastalo zo dňa na deň, nemôžeme ani očakávať, aby sa za krátky čas acido-bázická rovnováha vrátila.  Najdôležitejším pravidlom je, aby sme sa vyhli jedlám rýchleho občerstvenia, vopred zabalených, hotových jedál, alebo polotovarov, cukru a sladkostiam. Je dobré zriecť sa aj vajíčka, ryže, mäsa, obilnín, kvasiniek, produktom z bielej múky a aj syrov. Zabudnime na alkohol, kávu a čaj. Na osvieženie  si pripravme nápoj z nejakého alkalizujúceho ovocia. Môže to byť jablko, ananás, banán, čerešňa, jahoda, vodový melón, granátové jablko, grapefruit, hruška, broskyňa, žltý melón, slivka, prípadne hrozno.  Zelený čaj je síce povolený, ale čierne čaje vyslovene napomáhajú prekysleniu organizmu.  Napokon, ale v neposlednom rade, buďme vytrvalí, a dôsledne si preštudujme zoznam alkalizujúcich jedál, a vytvorme si z nich jedálny lístok podľa chuti!

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu