head

Skríning rakoviny ústnej dutiny: môže zachrániť život

Skríning rakoviny ústnej dutiny pomáha predchádzať nádorom v ústnej dutine.
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Skríning rakoviny ústnej dutiny je dôležitý - o jeho význame žiaľ veľa nepočuť, pričom pravidelnou kontrolou ústnej dutiny by boli včas rozpoznateteľné a liečiteľné aj prípadné zmeny.  Sotva štvrťhodinové vyšetrenie je navyše úplne bezbolestné, a prispieva k tomu, aby rakovina ústnej dutiny nepatrila k vedúcim smrteľným ochoreniam v Európe.
Fajčenie, alkohol, zlá hygiena úst, nákaza ľudským papilomavírusom, to všetko sú činitele spôsobujúce rakovinu ústnej dutiny.  Prejavuje sa to vo forme rakoviny jazyka, rakoviny podnebia, slinných žliaz, alebo aj ako rakovina hltana a hrtana, tým však zoznam rakovín ústnej dutiny zďaleka nekončí. Nádory v ústnej dutine sú vo všeobecne ľahko rozpoznateľné, veď sú doslova pred očami. Práve preto vykonávajme pravidelne kontrolu seba samého, a neodkladajme skríning rakoviny ústnej dutiny, ktorý v danom prípade môže zachrániť aj život.

Príznaky rakoviny ústnej dutiny

Väčšina rakovín ústnej dutiny je v prvotnom štádiu bezpríznaková, keď sa vyskytnú problémy, ide už o pokročilé štádium choroby. V tomto štádiu je časté objavenie sa hrčiek v ústnej dutine, na krku, alebo v hrdle, ktoré sa môžu spájať s ťažkosťami pri prehltávaní, prípadne pocitom hrče v hrdle. Na rakovinu ústnej dutiny poukazujú aj vredy, objavujúce sa v ústnej dutine, ktoré sa nechcú hojiť, krvácanie, ale bolesť môže byť aj v uchu, alebo v hrdle. Berme vážne podozrivé výrastky na jazyku, zmeny farby jazyka, rany na perách, zmenu farby ďasna a zápaly. Podobné príznaky sa môžu objaviť aj v prípade zápalu hrdla, mandlí alebo stredného ucha, ale opatrnosti nikdy nie je dosť.  V každom prípade vyhľadajme odborného lekára, keď sú príznaky prítomný po dlhší čas, a vtedy je namieste vykonať aj screening rakoviny ústnej dutiny.

Ako prebieha skríning rakoviny ústnej dutiny?

Skríning rakoviny ústnej dutiny pomáha v tom, aby bola choroba zistená ešte v predrakovinom alebo počiatočnom štádiu choroby, teda v čase, keď dochádza k zmenám, ktoré neskôr vedú k vzniku rakoviny. Urobíme pre seba veľa, ak si za pomoci zrkadla pravidelne skontrolujeme ústnu dutinu, ale k dôkladnému vyšetreniu patrí aj skríning  vykonaný odborným lekárom. Najprv zubár položí pacientovi niekoľko otázok, po tom dôkladne vyšetrí jeho ústnu dutinu, hlavu a krk, t. j. ohmatá štruktúru hlavy a krku, a vykoná sa aj radiologické vyšetrenie (RTG). 

Novinka v skríningu rakoviny ústnej dutiny

Skoré rozpoznanie  rakoviny ústnej dutiny znamená 80-90% ný  nárast úspešného vyliečenia.  V tomto pomáha revolučne nový prostriedok, ktorý produkuje také modré svetlo, pomocou ktorého možno spozorovať fluoreskovanie sliznice, a mäkkých tkanív ústnej dutiny, chorobne zmenené bunky budú mať tmavší odtieň, preto sa naskytuje možnosť rozpoznať aj voľným okom neviditeľné zmeny. 

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu