head

Kučeravý kel pre ploché brucho

Kučeravý kel je bohatým zdrojom vlákniny a napomáha tráveniu
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Superpotraviny

Možno ho konzumovať surový, alebo aj ako prášok, kučeravý kel, bohatý na vlákninu, nám každopádne pomôže regenerovať tráviaci systém, pričom nás obohatí o dôležité živiny. Táto superpotravina by mohla byť aj snom žien, pretože urýchľuje metabolizmus tukov a priblíži nás k predstave plochého brucha, ktoré sa už nezdá byť nedosiahnuteľným.
Kučeravý kel – nazývaný aj kapustou kučeravou -  je totiž výdatným zdrojom potravinových vláknin, ktorých dobročinné účinky nemožno dostatočne prízvukovať.   Jednak upracú z čreva roky usadené odpadové látky, na druhej strane slúžia ako potrava pre probiotické baktérie črevnej flóry, ktoré sa živia rastlinnou vlákninou.  Kučeravý kel však má omnoho väčší význam, ako bomba rastlinných vláknin.

Okreše tuk

Táto rastlina vďaka svojej vláknine nielenže podporuje trávenie, ale aj stimuluje pohyb čriev, urýchľuje látkovú výmenu, vrátane metabolizmu tukov. Pri jej pravidelnej konzumácii ľahšie dosiahneme štíhlu postavu a ploché brucho, ale pomôže nám aj v tom, aby sme po schudnutí mali naďalej peknú napnutú pokožku.  Za svoju vlastnosť skrášľovať pokožku vďačí kučeravý kel svojim antioxidačným zložkám, posilňujúcim imunitu, vitamínom C, E a A, a nezabudnime  pritom spomenúť ani karotinoidy.  Zaujímavým spôsobom v sebe táto zelenina skrýva aj aminokyseliny omega-3 a omega-6. Mastné kyseliny omega-6 zmierňujú vredy, osteoporózu, zápaly kĺbov, vysoký krvný tlak, príznaky srdcových ochorení, urýchľujú liečenie vyrážok a zápalov kože a mastné kyseliny omega-3 spružňujú steny buniek a užívajúc už v len malom množstve znižujú hladinu triglyceridov v krvi.

Chráni kosti a uspáva

Množstvo vápnika, nachádzajúceho sa v kučeravom keli šesťdesiatnásobne prevyšuje jeho výskyt v špenáte, čím značne prevyšuje aj obsah vápnika v mlieku. Vápnik je nepostrádateľný pre zdravie kostí a zubov, na jeho nedostatok poukazujú slabšie zuby, osteoporóza, zlomeniny, ale varovným príznakom sú aj časté svalové kŕče, pomalé hojenie rán, ako aj poruchy spánku, keďže táto minerálna látka sa zúčastňuje aj vo vytváraní melatonínu, hormónu regulujúceho spánkový cyklus.

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/genome/annotation_euk/Brassica_oleracea/100/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7797181
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1462567/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu