head

Fajčíte? Vdychujete štyridsaťtri karcinogénnych látok!

Fajčíte? Vdychujete štyridsaťtri karcinogénnych látok!
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Telesné cvičenie

Fajčiari často počujú, že každá cigareta je klincom do rakvy, ale väčšinou to neberú vážne. Fajčenie trvalo poškodzuje organizmus,  ústnu dutinu a hltan, nešetrí ani pľúca, žalúdok a srdce. Oplatí sa teda zvažovať.

Viete, čo beriete do úst?

V jedinej cigarete sa nachádzajú látky  ako napríklad benzén, amoniak, kyanovodík, ktorý používali v Amerike na popravu odsúdených, ďalej acetón, nachádzajúci sa v odlakovači na nechty, bután, formaldehyd, hydrazit, ďalej DDT - zakázaná ochranná látka na rastliny a tým ešte zoznam nekončí. Tieto látky sú vysoko jedovaté a vo veľkej miere oslabujú imunitný systém. Počas fajčenia vzniká decht, ktorý sa ukladá v pľúcach a v dyme z cigariet sa vyskytuje štyridsaťtri druhov vysoko karcinogénnych látok.

 Neškodíte iba sebe

Fajčenie poškodzuje fajčiarov, ale aj pasívni fajčiari  sa pri vdýchovaní cigaretového dymu stretávajú s oxidom uhoľnatým, argónon, kyanovodíkom, amoniakom a sírou . Medzi nimi sa hojnom počte nájdu aj deti, ktoré sú kvôli nesprávnemu životnému štýlu rodičov vystavené zápalom dýchacích ciest, záchvatom astmy, a vdýchnutý dym je jednou z príčin náhleho úmrtia dojčiatŽiaľ pre milovníkov cigariet ani tieto alarmujúce údaje nestačia k tomu, aby cigaretu položili, keďže k ďalšiemu fajčeniu ich podnecuje vzniknutá závislosť na nikotíne.  Iba v členských štátoch Európskej Únie umiera ročne v dôsledku fajčenia 650,000 ľudí.

Toto robíte so svojím organizmom

Fajčenie spôsobuje prechodne vysoký krvný tlak. Jeho škodlivosť však siaha omnoho ďalej. Vplyvom fajčenia trpí organizmus nedostatkom kyslíka, pleť zosivie, vlasy stratia svoj lesk, zožltnú zuby a začnú sa kaziť, môže vzniknúť zápal ďasien. Klesne obsah vitamínov C, B12 a B6 v organizme, zrýchli sa proces starnutia, zhoršuje sa proces trávenia, môže dôjsť k zhoršeniu zraku. Fajčenie môže zohrávať aj úlohu aj v ochoreniach štínej žľazy a negatívne ovplyvňuje aj stav črevnej flóry. Vplyvom fajčenia sa zúžia žily, stávajú sa menej pružnými. Kvôli svojej nepružnosti sú steny žíl zraniteľnejšie voči pôsobeniu vysokého krvného tlaku. Cigareta nešetrí ani ústnu dutinu, hltan, pľúca, alebo srdce a zohráva významnú roľu vo vzniku rakoviny hltana, pažeráka, pľúc, zápalu a rakoviny žalúdka.

Oplatí sa preto čo najskôr začať s odvykaním. Ušetríme tak nielen peniaze, ale aj sami seba od mnohých chorôb.

Zdroj: http://www.quitsmokingsupport.com/whatsinit.ht

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu