head

Opotrebovanie kĺbov ǀ Nebolí len fyzicky

kĺb
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Telesné cvičenie

 O opotrebovaní kĺbov si myslia, že sa môže vytvoriť iba u starších ľudí, ale v skutočnosti sa môže zjaviť v akomkoľvek veku. Nech to už postihne kohokoľvek, adekvátna liečba je nevyhnutná, jej absenciou sa môže vytvoriť závažné obmedzenie pohyblivosti, navyše sa pári s neutíchajúcou bolesťou.

Vŕzga-praská

Kĺbové opotrebovanie, iným názvom artróza, sa prihlasuje v prvom rade v kostiach ruky, v bedrách, kolene a v chrbtici, často v sprievode silnej bolesti a obmedzenej pohyblivosti.  Jej prvým príznakom je tzv. crepitatio, t. j, praskanie počas pohybu, vlastne nárast stuhnutosti kĺbu, ktoré sťažuje vykonanie dennej činnosti.  V protiklade so všeobecnom mienkou, však toto ochorenie nezasahuje iba starších ľudí, veď v pozadí opotrebovania kĺbov sú aj dedičné dispozície, rôzne zranenia, a dôležitú úlohu zohráva aj nadváha, ale aj nadmerná záťaž - preto sa objavuje aj u športovcov. Opotrebovanosť kĺbov však nenechávajme bez povšimnutia, totiž na konci procesu sa už jedna kosť dotýka priamo druhej, vzniká blok a meravosť kĺbu, a s týmto súvisiaca mučivá bolesť je už stála.
 Fyzická bolesť má dopad aj na psychiku, počiatočnú melanchóliu môže vystriedať depresia, a so stratou chuti do života sa môže stať chorý izolovaný, osamelý, nakoniec sa zriekne sám seba.

Nie sú to iba lieky, ktoré existujú

V prípade opotrebovania kĺbov môžu pomôcť orálne,  intravenózne alebo priamo do kĺbu podávané analgetiká, antiflogistiká (protizápalové látky), steroidy a chrupavkovostavebné látky, ale medikamentóznu liečbu sa oplatí doplniť fyzioterapiou, liečebným telocvikom, pohybom pod vodou, liečivou masážou, naťahovacou liečbou, a k zlepšeniu kvality života prispeje aj adekvátna ortopedická obuv.

Na udržanie stavu kĺbov, na zachovanie ich funkčnosti, je nevyhnutný zdravý životný štýl, a pravidelný, veku a fyzickej zaťažiteľnosti adekvátny pohyb, ktorý posilní svaly ktoré podopierajú kĺby.  Pri nadváhe treba dbať na to, aby sme denným tréningom nepresilili príliš kĺby, keď sa objaví bolesť, okamžite prejdime na ľahšiu formu pohybu, plávanie vyslovene šetrí kĺby, a pritom rozhýbe celé telo.

Pri opotrebovaní kĺbov, má v zmiernení bolesti informovaný prírodný liečiteľ rovnakú, ak nie väčšiu úlohu, ako reumatológ alebo ortopéd, produkty zložené z prirodzených látok nemajú vedľajšie účinky, a zabezpečujú organizmus užitočnými živinami.

Pomoc z taniera

V prípade opotrebovania kĺbov môže zmierniť ťažkosti zdravá výživa, a pomáha predchádzať zhoršeniu stavu. Na kĺby je prospešná strava bohatá na ovocie a zeleninu, olejové semiačka, ako aj celozrnné obilniny a konzum morských rýb bohatých na mastné kyseliny omega-3.  Pri liečbe kĺbového opotrebovania netreba zabúdať ani na priaznivý vplyv ľanu a ľanového oleja, tieto sú bohaté na mastné kyseliny omega-6, ktoré urýchľujú liečenie zápalov kĺbov. Zápaly účinne znižuje aj vitamín E-, ktorý je vhodné prijímať v prirodzených formách. K vareniu, šalátom používajme čo najviac zeleniny s tmavozelenými listami, ako napr. kapustu, kel, mangold, štiav, špenát a rukola, tieto totiž vo väčšej miere obsahujú vitamín E.  Môžu pomôcť aj paradajky, v nich nachádzajúci sa lykopén znižuje zápal v celom organizme.

O tomto ste už počuli? 

Artrózu sa dnes pokúšajú liečiť aj kmeňovými bunkami, vtedy sa pokúšajú z vlastného tuku vylisované kmeňové bunky dostať späť do kĺbov. Podľa najnovších výskumov táto metóda spúšťa samoliečiteľské procesy, predchádza ďalšej strate buniek chrupavky, a pomáha ďalej tvorvou nových chrupavkových buniek trpiacim na opotrebovanie kĺbov.  Nevýhodou je, že liečenie nie je lacné, navyše v pokročilom štádiu ani nie je dosť efektívne.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu